11-12 травня у Львові відбувся тренінг-практикум «Застосування визначених Статутом громади форм участі жителів» для представників партнерських громад Програми Polaris «Підтримка багаторівневого врядування в Україні». Захід об’єднав представників органів місцевого самоврядування, які працюють над впровадженням механізмів громадської участі та розвитком відкритого врядування у своїх громадах.
Протягом двох днів учасники та учасниці працювали над практичними аспектами реалізації положень Статутів громад і застосуванням інструментів місцевої демократії, передбачених чинним законодавством. Особливу увагу приділили не лише нормативним змінам, а й практиці організації взаємодії між органами місцевого самоврядування та жителями громад.

Навчання провели експерти Програми Polaris та Українського незалежного центру політичних досліджень. У межах тренінгу обговорювались:
- новели законодавства у сфері народовладдя та громадської участі;
- необхідні зміни до локальних нормативних актів громад;
- практику проведення громадських слухань;
- механізми звітування голови громади та виконавчих органів перед жителями;
- організацію роботи органів самоорганізації населення;
- діяльність консультативно-дорадчих органів;
- інструменти громадського оцінювання діяльності органів місцевого самоврядування;
- підходи до комунікації та інформаційного забезпечення процесів залучення жителів.

Окремий блок був присвячений практичним кейсам і моделюванню ситуацій, які виникають під час організації консультацій, громадських слухань та інших форм участі жителів. Учасники також обмінялися досвідом впровадження інструментів місцевої демократії у своїх громадах.
Як зазначив експерт Програми Polaris Павло Пущенко, ухвалення Статуту громади є лише першим етапом: «Затвердити документ Статут громади - це половина справи. Наступні важливі кроки - навчити жителів громади використовувати різні форми участі. Водночас фахівці органів місцевого самоврядування мають вміти забезпечити організаційне та процедурне проведення таких форм участі як громадські слухання, загальні збори, місцеві ініціативи чи електронна петиція. Саме цьому і був присвячений наш тренінг».

Тренінг став ще одним кроком у системній роботі Програми Polaris із підтримки громад у розвитку сучасних механізмів участі жителів та посиленні місцевої демократії. Раніше Програма вже проводила навчання та консультації для громад щодо оновлення статутів, розвитку інструментів громадської участі та впровадження практик відкритого врядування. Адже якісна взаємодія між владою та жителями - це основа довіри, прозорості та ефективних рішень у громаді.
